بررسی کاربرد اکسید آهن در رنگدانه سازی، که ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند، از زمانی که انسانهای اولیه نقاشی روی دیوارهای غارها را شروع کرده اند، به عنوان رنگ آمیزی مورد استفاده قرار گرفته اند. رنگدانه های طبیعی از چندین کانی اکسید آهن گرفته می شوند: رنگدانه های قرمز از هماتیت مشتق می شوند. رنگدانه های زرد و قهوه ای – اوکر، سیررا و اومبر – از لیمونیت مشتق شده اند. مگنتیت رنگدانه اکسید آهن سیاه را فراهم می کند. اکسید آهن میکا شکل خاصی از هماتیت است که در پلاکت ها یا تکه های خاکستری فلزی نازک وجود دارد. رنگدانه های مصنوعی تحت شرایط کنترل شده تولید می شوند به طوری که اندازه، توزیع و شکل ذرات را می توان به طور دقیق تکرار کرد و در نتیجه یکنواختی برتر، کیفیت رنگ و خلوص شیمیایی را ایجاد می کند.

رنگدانه های اکسید آهن موادی نسبتاً ارزان هستند که در برابر تغییر رنگ به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید مقاومت می کنند، مقاومت شیمیایی خوبی دارند و در شرایط عادی محیط پایدار هستند. کاربردهای اصلی رنگدانه ها در رنگ، روکش و مصالح ساختمانی مانند محصولات بتنی، ملات، سنگ فرش و کاشی های سقف است. رنگدانه های طبیعی در آغازگرها و لایه های زیرین استفاده می شوند، جایی که قوام رنگ از اهمیت کمتری برخوردار است، در حالی که رنگدانه های مصنوعی در رنگ های روکش دار استفاده می شوند که قوام رنگ مهم است.

رنگدانه های اکسید آهن به عنوان رنگ دهنده برای لعاب های سرامیکی، شیشه، کاغذ، پلاستیک، لاستیک و منسوجات و همچنین در لوازم آرایشی و جوهر مغناطیسی و تونر استفاده می شود.

اکسید آهن قلیایی خواص بی نظیری به رنگ ها و روکش ها می بخشد زیرا ذرات پوسته پوسته به گونه ای تراز می شوند که در برابر نفوذ رطوبت و گازها مقاومت می کنند. این روکش ها می توانند از خوردگی و زنگ زدگی فلزات جلوگیری کرده و همچنین در برابر تاول، ترک خوردگی و لایه برداری مقاومت کنند.

رسوبات رنگدانه اکسید آهن در بسیاری از کشورها وجود دارد، اما در تعداد کمی از آنها به طور قابل توجهی توسعه یافته است. کشورهایی که از نظر تاریخی برای تولید رنگدانه های اکسید آهن شناخته می شوند شامل قبرس، فرانسه، ایران، ایتالیا و اسپانیا هستند. هند، اسپانیا و هندوراس از جمله کشورهایی هستند که اخیراً تولید قابل توجهی داشته اند.

اکسیدهای آهن به کار رفته در لوازم آرایشی برای رنگ کردن کرم های ضد آفتاب، ایجاد سایه های آرایشی تقویت کننده چهره و کمک به محافظت از پوست در برابر نور مرئی استفاده می شود.

رنگدانه های اکسید آهن از طریق فولادسازی نیز ایجاد می شوند. هنگامی که فولاد با اسید کلریدریک برای حذف اکسیدهای سطحی تصفیه می شود، اسید دوباره بازیافت می شود و اکسید آهن تولید می شود. اکسیدهای آهن بازسازی شده در انواع فیلترها، سلف ها و ترانسفورماتورها در لوازم خانگی الکترونیکی و تجهیزات صنعتی و همچنین در آهنرباهای انعطاف پذیر، ژنراتورها، بلندگوها و موتورهای برقی خودرو استفاده می شود.

پیشرفتهای جدید در صنعت رنگدانه های اکسید آهن مصنوعی در سالهای اخیر شامل اشکال دانه ای اکسیدهای آهن و نسخه های جدید مواد نانو است که در درایوهای دیسک کامپیوتر و بلندگوهای با کارایی بالا و در زیست شناسی و پزشکی از جمله هسته ای استفاده می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی.

آیا اکسید آهن به هایپرپیگمانتاسیون کمک می کند؟

واضح است که اکسید آهن عنصر کلیدی برای کمک به مسدود کردن نور مرئی و از این رو به محافظت در برابر هیپرپیگمانتاسیون (اختلال افزایش رنگدانه) کمک می کند.

دو رنگدانه معمولی که از اکسیدهای آهن ساخته می شوند کدامند؟

هماتیت (α-Fe2O3) رایج ترین اکسید آهن در رنگدانه های خاکی قرمز است و اکسید آهن هیدروکسید گوتیت (α-FeOOH) رایج ترین ترکیب آهن در رنگدانه های خاکی زرد است. عنبرها رنگدانه های خاکی قهوه ای رنگ هستند که حاوی اکسیدهای آهن و منگنز هستند.