ریخته گری شیشه فرآیند طراحی مجسمه ها و اجسام شیشه ای منحصر به فرد با کمک قالب و کوره است. این فرآیند دشوار و زمان براست که به برخی از ابزارهای تخصصی نیاز دارد.

ریخته گری شیشه چیست؟

ریخته گری شیشه تکنیکی برای شکل دادن به اشیاء شیشه ای است. این فرایند با ذوب کردن شیشه شروع می شود تا جایی که نرم و قابل انعطاف شود. با استفاده از قالب، شیشه به شکل از پیش تعریف شده تبدیل میشود. این قالب می تواند از ماسه، گرافیت، فلز یا هر شیء دیگر ساخته شود. ساختار شیشه ای جامد و سرد شده از قالب جدا میشود. برای فرایند نهایی از ابزارهای سنگ زنی/پولیش استفاده میشود.

شما می توانید از شیشه فریت، شیشه ناگت، شیشه بیلت یا گلس برای ساخت اقلام شیشه ای خود استفاده کنید. شیشه فریت نوعی شیشه ظریف است که آب یا گاز می تواند از آن عبور کند. شیشه ناگت تکه های کوچک شیشه مانند سنگریزه است. شیشه بیلت شمش های کوچک شیشه ای است. شیشه کولت، شیشه بازیافتی است که در جای دیگری در فرآیند ساخت شیشه رد شده است.

این به شما بستگی دارد که از کدام نوع شیشه برای کار خود استفاده کنید. دمای ذوب شیشه یکی از مهم ترین نکات در ریخته گری شیشه است. شیشه را فقط در دماهای بسیار بالا می توان قالب زد. بسته به ترکیب شیشه، تقریباً در دمای 1400 تا 1600 درجه سانتیگراد کاملاً ذوب یا مایع می شود.

تکنیک های ریخته گری شیشه ی رایج

چندین تکنیک ریخته گری شیشه ای منحصر به فرد وجود دارد:

ریخته گری گرافیتی

قالب گرافیتی که در اشکال و طرح های مختلف موجود است، می تواند در برابر دماهای بالا مقاومت کند و به شما در دستیابی به درجه بالاتری از دقت ابعاد و تلرانس کمک کند.

ریخته گری کوره

ریخته‌گری در کوره فرآیند قرار دادن قطعات شیشه‌ای سرد در داخل کوره است. شیشه تا دمایی گرم میشود که مایع شده و شکل لازم را به خود بگیرد.

قالب گیری روباز

قالب‌گیری روباز هنگام ریخته‌گری قطعات در جایی که یک طرف آن صاف است، مانند ساختن کاشی شیشه‌ای یا زیر لیوانی استفاده می‌شود. برای درست کردن قالب، گچ را دور طرح گلی ریخته و بگذارید خودش را بگیرد. پس از جامد شدن گچ، خاک رس را جدا کرده و قالب گچ را در فر خشک کنید. سپس قالب را با شیشه پر کرده و در کوره می گذاریم.

ریخته گری شن و ماسه

هنر ریخته گری شن و ماسه یکی از رایج ترین و مقرون به صرفه ترین فرآیندهای ریخته گری شیشه است. این فرایند شامل قرار دادن طرحی در ماسه برای ایجاد یک قالب است. سپس شیشه مایع داغ را داخل قالب ها بریزید و صبر کنید تا خنک شود.

ریخته گری موم فداشونده

این تکنیک به قالبی نیاز دارد که توسط یک مدل موم فداشونده احاطه شده باشد. در طول فرآیند، موم ذوب شده و با شیشه مذاب جایگزین می شود. این نوع ریخته گری برای ایجاد ساختارهای شیشه ای دقیق بهترین است.

تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی برای محافظت از خود در طول فرآیند ریخته گری شیشه بسیار مهم است. در زیر تجهیزات ایمنی مورد نیاز ذکر شده است:

 •     پیش بند سنگین
 •     محافظ صورت
 •     دستکش های مقاوم در برابر حرارت
 •     دستگاه تنفس
 •     آستین محافظ
 •     عینک ایمنی مادون قرمز

نکته: برای مخلوط کردن از یک ماسک تنفسی در فضایی با تهویه مناسب استفاده کنید. هنگام ذوب موم از قالب، مطمئن شوید که دستکش های جوشکاری داشته باشید.

موم برای ایجاد طرح شما قبل از طراحی قالب در اطراف آن مورد نیاز است. تفنگ حرارتی، آهن لحیم کاری و ابزار بافت نیز برای شکل دادن به موم مطابق با نیاز شما مورد نیاز است.

قالب های ریخته گری

می توانید قالب ریخته گری مورد نیاز را بخرید یا قالب خود را با استفاده از ترکیب سیلیس و گچ بسازید. متداول ترین مواد قالب مورد استفاده برای ریخته گری برنج، فولاد و گرافیت هستند. قالب های گرافیت و فولاد بسیار گران هستند و به ندرت برای تولید با حجم نسبتاً بالا استفاده می شوند. قالب‌های برنجی بسیار خوب کار می‌کنند و چون برنج در دمای 1600 درجه فارنهایت (870 درجه سانتی‌گراد) ذوب می‌شود. مواد زیر را می توان استفاده کرد اما برای جلوگیری از چسبیدن شیشه و در صورت حساس بودن کار میتوانند روکش شوند(خیلی ضروری نیست):

• سرامیک

• فولاد

نکته:مواظب باشید آنقدر پرایمر زیاد نزنید که جزئیات ریز را در قالب پر کنید. فقط قسمت داخلی قالب را که با شیشه پر می شود نپوشانید، بلکه سطح بالایی را نیز بپوشانید تا امکان ریختن شیشه از شیار قالب را فراهم کنید.

اولین لایه پرایمر را روی قالب بمالید. پرایمر به عنوان جداکننده شیشه روی قالب عمل می کند و از اتصال شیشه به قالب جلوگیری می کند. لازم نیست لایه پرایمر ضخیم باشد. یک لایه نازک این کار را انجام می دهد. اجازه دهید اولین لایه پرایمر به مدت 2 تا 3 ساعت روی قالب خشک شود. بعد از اینکه اولین لایه پرایمر را روی قالب زدید، می توانید اجازه دهید در دمای اتاق در هوا خشک شود. اگر عجله دارید، می توانید از خشک کن استفاده کنید تا پرایمر سریعتر در قالب خشک شود.

اگر 2 تا 3 ساعت فرصت ندارید تا پرایمر خشک شود، می توانید آن را با سشوار خشک کنید. هنگام دمیدن پرایمر با هوای گرم، اقدامات احتیاطی مناسب را با استفاده از عینک ایمنی و ماسک گرد و غبار انجام دهید. هنگام خشک کردن با سشوار، سشوار را روی درجه بالایی قرار دهید و آن را به مدت 1 دقیقه یا بیشتر نزدیک قالب نگه دارید. از یک دستمال کاغذی برای کشیدن پرایمر استفاده کنید تا ببینید آیا خشک شده است یا خیر. اگر اینطور نیست، یک دقیقه دیگر آن را با سشوار خشک کنید و دوباره با دستمال چک کنید.

2 لایه دیگر از پرایمر بزنید و بگذارید هر لایه به مدت 2 تا 3 ساعت خشک شود. هرگز نباید لایه بعدی پرایمر را رنگ کنید بدون اینکه اجازه دهید لایه قبلی کاملاً در قالب خشک شود.

کوره

یک کوره با کیفیت بالا به اندازه کافی بزرگ برای حمل قالب خود انتخاب کنید. اگر کوره ای برای ریخته گری شیشه می سازید، مطمئن شوید که کوره شما می تواند دمای بالا را تحمل کند.

گاهی علاوه بر قالب بوته هم نیاز است تا مذاب شیشه را به بیرون کوره انتقال دهد. گاهی هم اصطلاح بوته و قالب به جای هم به کار میروند.

انتخاب بوته مناسب برای تولید شیشه

مهم است که در هنگام طراحی یک مذاب شیشه ای جدید، بوته ذوب درست انتخاب شود تا از مذاب شیشه در برابر تغییر شکل، ترک خوردن یا آلودگی توسط بوته محافظت شود. بوته ها اغلب به طول عمر کاری طولانی نیاز دارند زیرا بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرند. ترکیب بوته باید از نظر ویژگی هایی مانند مقاومت آن در برابر شوک حرارتی، حداکثر دمای عملیاتی، مقاومت فشاری و واکنش های احتمالی با شیشه، ضریب انبساط، همراه با هزینه و طول عمر مواد ارزیابی شود.

سیلیس

سیلیس (SiO2) اکسیدی است که می تواند در دماهای بالا بدون تخریب ترکیب شیمیایی و یکپارچگی ساختاری عمل کند. حداکثر دمای عملیاتی آن 1500 درجه سانتیگراد کمتر از آلومینا است. سیلیس با ضریب انبساط حرارتی بسیار پایین و مقاومت بالاتر در برابر شوک حرارتی، انتخاب ایده آلی برای ذوب تعدادی از خانواده های شیشه مانند بوروسیلیکات ها، سیلیکات ها و سودا آهک است(مناسب ترین بوته ذوب شیشه است که عملا هیچ آلودگی به مذاب شیشه وارد نمیشود).

بوته آلومینا

آلومینا (Al2O3) یک کاندید مناسب برای مذاب هایی است که به پایداری در دمای بالا نیاز دارند، اما هزینه آن نیز یک عامل است. آلومینا گرما را سریعتر از کوره منتقل می کند زیرا رسانایی حرارتی بالایی دارد. همچنین به دلیل ضریب انبساط حرارتی کم، مقاومت شوک حرارتی موثری را ارائه می دهد. برای Al2O3 با خلوص بالا، حداکثر دمای عملیاتی 1700 درجه سانتیگراد است. ویژگی مفید دیگر مقاومت آن در برابر حملات شیمیایی است که می تواند منجر به آلودگی مذاب و تخریب قابل توجه بوته شود. مقاومت آن حتی قوی تر از پلاتین در استفاده از ذوب شیشه اکسید فلزات سنگین (HMO) است.

AZS (آلومینا-زیرکونیا-سیلیکا)

AZS یکی از پرکاربردترین دیرگدازها در تولید شیشه های تجاری است. می تواند دماهای بالا را همراه با مقاومت بالا در برابر خوردگی تحمل کند. اکسیدهایی که AZS را تشکیل می دهند مقرون به صرفه هستند. محدودیت اصلی این است که وقتی مذاب شیشه با دیواره‌های بوته AZS تماس می‌گیرد، نقص‌هایی مانند گره‌ها و حباب‌ها ایجاد می‌شود که منجر به ساختار آسیب‌دیده می‌شود.

پلاتین

پلاتین یکی از اولین انتخاب‌ها برای محققانی است که قصد دارند از آلودگی نمونه جلوگیری کنند زیرا یکی از فلزات نجیب است و بسیار بی اثر است. نادر بودن و دشواری آن در استخراج به این معنی است که انتخابی پرهزینه برای بوته‌ها است. پلاتین اغلب با رودیوم در نسبت های 90:10 یا 80:20 آلیاژ می شود تا هزینه را بدون کاهش عملکرد کاهش دهد.

دمای عملیاتی را می توان تا حدود 1600 درجه سانتیگراد افزایش داد (300 درجه سانتی گراد بالاتر از پلاتین خالص از طریق این روش). از آنجایی که پلاتین یک فلز نسبتاً چکش خوار است، به راحتی می توان آن را به بوته هایی با اندازه ها و اشکال مختلف تبدیل کرد. در حالی که در برابر اکثر انواع خوردگی مقاوم است، بوته‌های پلاتین می‌توانند توسط شیشه‌های اکسید فلزات سنگین آسیب ببینند و در نتیجه ویژگی‌های مواد نهایی را تخریب کنند.

کربن شیشه ای  

تجزیه حرارتی یک پلیمر با اتصال عرضی، ماده سرامیکی به نام کربن شیشه ای را ایجاد می کند. به دلیل درخشندگی زیاد و رنگ سیاه آن، به عنوان کربن شیشه ای نیز شناخته می شود. این ماده کاملا شکننده است، شبیه به شیشه، اما دارای ویژگی های مهم دیگری است که آن را برای تبدیل شدن به یک ماده بوته ای مناسب می کند.

در برابر شوک حرارتی مقاوم است و دمای عملیاتی آن تا 2500 درجه سانتیگراد بالاست. از آنجایی که حاوی کربن است، هدایت حرارتی نسبتاً بالایی دارد. یک ویژگی مهم این است که تحت تأثیر گاز قرار نمی گیرد و تخلخل فوق العاده پایینی دارد. همچنین در برابر آسیب بسیاری از مواد شیمیایی مانند اسیدهای کرومیک، سولفوریک، نیتریک، هیدروفلوئوریک و هیدروکلریک بسیار مقاوم است.

نسبت به بوته های سرامیکی مختلف مانند آلومینا گران تر است، اما به دلیل پایداری آن در طول چرخه حرارتی، طول عمر بیشتری دارد.

خاک نسوز

خاک رس به وفور یافت می شود، به راحتی به طیف وسیعی از اشکال تبدیل می شود و ماده ای است که در طول تاریخ برای بوته های مذاب شیشه ای استفاده شده است. ترکیب خاک های نسوز معاصر را نیز می‌توان با اکسیدها و افزودنی‌های بیشتر برای کاربردهای متمایز سفارشی کرد.

افزودن ترکیبات گسترده مانند MgO، CaO، K2O و Na2O می تواند حداکثر دمای عملیاتی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. برخی از خاک‌های نسوز می‌توانند سرشار از اکسید سیلیکون (SiO2) باشند که مقاومت در برابر شوک حرارتی را کاهش می‌دهد و برخی ممکن است دارای تخلخل بالایی باشند. منافذ می توانند باعث نفوذ ذوب شیشه به بوته شوند و خطر آلودگی را افزایش دهند و حتی منجر به شکستن خود بوته شوند.

نکته: احتمال متلاشی شدن بوته های گرافیتی در اثر شوک حرارتی وجود دارد.

ذوب شیشه با هواگاز

به گفته یکی از محققان می توانید از یک مشعل استیلن و اکسیژن برای ذوب شیشه استفاده کنید. با این حال، بسیار کثیف تر از استفاده از پروپان و اکسیژن است. همچنین ممکن است گرمتر از پروپان باشد. تفنگ‌های حرارتی با سرعت‌های پایین‌تر هوا کار می‌کنند و دمایی تا 1200 درجه فارنهایت تولید می‌کنند، به اندازه‌ای گرم هستند که برخی از انواع شیشه را ذوب کند.

ذوب شیشه سابقه ای طولانی دارد و تقریباً به 3000 سال قبل از میلاد برمی گردد. در زمان های اولیه، برای تزئین گلدان ها، شیشه را ذوب می کردند. شیشه از سیلیس، کربنات سدیم و کربنات کلسیم تشکیل شده است. بیشتر شیشه ها در دمای 1400 تا 1600 درجه فارنهایت ذوب می شوند. با این وجود، شیشه های تخصصی وجود دارند که در دمای 900 درجه ذوب می شوند. یک کوره برای بالا بردن دمای شیشه به 1400 تا 1600 درجه ضروری است، در حالی که یک مشعل دمنده می تواند دمای شیشه را تا حدود 900 درجه افزایش دهد.

 • شعله روی مشعل دمنده پروپان خود را روشن کنید. قسمت آبی شعله را روی شیشه قرار دهید.
 • قسمت آبی شعله را با حرکات یکنواخت روی شیشه حرکت دهید تا امکان توزیع یکنواخت گرما فراهم شود.

9 مرحله آسان ریخته گری شیشه با کوره

1. قطعه شیشه ای خود را طراحی کنید

اولین مرحله ریخته گری شیشه شامل ترسیم ایده و سپس شکل دادن به آن با استفاده از موادی مانند موم یا خاک رس است. همیشه محدودیت های اندازه را در ذهن خود نگه دارید زیرا یک مجسمه شیشه ای با ضخامت 1 اینچ (2.54 سانتیمتر) تقریباً یک روز در کوره زمان می برد. زمان پخت برای قطعات ضخیم تر می تواند تا هفته ها طول بکشد.

برای مدل های شیشه ای سه بعدی، استفاده از موم – موم زنبور عسل، پارافین و میکروکریستال – یکی از بهترین گزینه ها است. مطمئن شوید که یک مخزن موم را به مدل شیشه ای خود وصل کرده اید تا به راحتی از شیشه عبور کند.

2. یک قالب گچی درست کنید

برای ساختن قالب ریخته گری، سیلیس، گچ و آب را به نسبت مساوی اضافه کنید. سیلیس نسوز بالایی دارد و گچ از آن پشتیبانی می کند. مخلوط را با هم مخلوط کنید تا قوامی شبیه خامه غلیظ به دست بیاید.

یک پوشش موقت در اطراف مدل مومی بسازید تا قالب را محکم کنید. مخلوط را دور قالب بریزید و بگذارید 30 دقیقه بماند. برای از بین بردن حباب های هوای محبوس شده در مخلوط، مکرراً روی میز کار ضربه بزنید.

3. قالب را بردارید

پس از اینکه مخلوط کاملاً خشک و جامد شد، زمان آن است که پوشش موقت را بردارید و قالب را با دقت برگردانید. اگر از خاک رس استفاده کرده اید، آن را به آرامی بدون شکستن دیوارهای گچی جدا کنید. از طرف دیگر، اگر از موم استفاده کرده اید، وقت آن است که موم را ذوب کنید. حالا قالب را تمیز کنید تا ذرات سست آن از بین برود. اجازه دهید چند روز خشک شود تا هر گونه رطوبت از بین برود.

4. موم را ذوب کنید

مایکروویو موثرترین ابزار برای ذوب کردن موم از قالب است. قالب را در مایکروویو قرار دهید و ظرفی را زیر قالب قرار دهید تا موم جمع شود.

5. میزان شیشه را اندازه بگیرید

جابجایی آب یکی از بهترین روش ها برای محاسبه میزان شیشه مورد نیاز برای قالب است. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 •    داخل قالب آب بریزید و آن را تا لبه پر کنید
 •    آب داخل قالب را در ظرفی خالی کنید
 •    آب جمع آوری شده از قالب را وزن کنید
 •    برای اندازه گیری مقدار شیشه مورد نیاز، وزن را در 2.5 ضرب کنید (چگالی شیشه).

مطمئن شوید که نوع مناسب شیشه را انتخاب کرده اید، زیرا کیفیت شیشه در نتیجه نهایی تأثیر می گذارد.

6. شیشه را داخل قالب بریزید

وقت آن است که شیشه را ذوب کرده و در قالب بریزید. قبل از اینکه شیشه خود را ذوب کنید، مطمئن شوید که آن را با سرکه رقیق شده با آب مقطر کاملاً تمیز کنید. همچنین برای جلوگیری از لک و اثر انگشت از دستکش استفاده کنید.

شیشه را در کوره روی کاغذ فیبر(کاغذ نسوز) ویژه قفسه کوره قرار دهید و کوره را حرارت دهید تا به دمای لازم برسد که شیشه شما مایع شود. حالا با احتیاط شیشه را بردارید و داخل قالب بریزید.

تا جایی که می توانید مخزن را با شیشه سرد پر کنید. اگر نمی توانید لیوان را جا بیندازید، یک گلدان گل را بالای قالب آویزان کنید و آن را با لیوان پر کنید. سوراخ کوچک در گلدان گل به عنوان کانالی عمل می کند تا لیوان را در قالب شما در کوره جاری کند.

پودر شیشه شفاف و خرد شده ریز هنگام پخت شفاف نمی ماند زیرا قطعات ریز حباب های کوچک هوا را به دام می اندازند و ظاهری کمی مات ایجاد می کنند. استفاده از قطعات بزرگتر از بین رفتن شفافیت را کاهش می دهد.

گیر افتادن هوا: تکه های شیشه ای که صاف قرار می گیرند می توانند به راحتی تکه هایی از هوا را به دام بیندازند. اگر به جای آن تکه های نسبتاً بزرگ شیشه را به صورت عمودی قرار دهید، با ذوب شدن شیشه از پایین، هوای بین تکه های شیشه به سمت بالا و خارج می شود.

7. اجازه دهید تا خنک شود

وقتی صحبت از پخت شیشه می شود، دمای یکسانی وجود ندارد، همه اینها به کیفیت و ضخامت قطعه شیشه بستگی دارد. هنگامی که شیشه شما در قالب ریخته می شود، باید دما را تا حد امکان به آرامی پایین بیاورید تا از ترک خوردن آن جلوگیری کنید.

8. محصول نهایی را حدف کنید

هنگامی که برنامه پخت کامل شد، زمان آن است که مجسمه شیشه ای نهایی را از قالب خارج کنید. از دستکش های مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید و با کمک چکش لاستیکی قالب را بشکنید. به احتمال زیاد مقداری از گچ ممکن است به شیشه بچسبد. استفاده از سرکه و سپس برس زدن ملایم به شما کمک می کند گچ اضافی را پاک کنید.

9. محصول نهایی را پولیش کنید

آخرین مرحله ریخته گری شیشه، آسیاب و صیقل دادن محصول نهایی با ابزار کار سرد است.

اگر مثل من خوش شانس باشید و به یک اولتراسونیک دسترسی دارید. آب و صابون را در آن بریزید، قطعه خود را داخل آن بیندازید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه لرزش داشته باشد. آبکشی کنید و برای همه قطعات تکرار کنید. سپس صابون و آب خود را با یک پولیش درشت جایگزین کنید، ویبره کنید و تکرار کنید. و یک بار دیگر با یک پولیش خوب (مثلا دوغاب الماس مبتنی بر روغن) استفاده کنید.

نکته: ریختن شیشه به شکل مطلوب نیاز به صبر و تمرین داشت. علاوه بر این، هنگام کار با چنین دماهای بالا و شیشه مذاب باید محتاط باشید.

مدت زمان های پیشنهادی

دما را به مدت 10 دقیقه روی 250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتیگراد) قرار دهید.

دما را به حدود 1465 درجه فارنهایت (796 درجه سانتیگراد) برسانید و بگذارید 10 دقیقه روی آن دما بماند.

حرارت را تا 950 درجه فارنهایت (510 درجه سانتیگراد) کم کنید و کوره را در آن دما به مدت 1 ساعت بگذارید.

دما را به 850 درجه فارنهایت (454 درجه سانتیگراد) کاهش دهید و 15 دقیقه صبر کنید.

حرارت را روی 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) قرار دهید. کوره را بسته بگذارید و یک روز قبل از باز کردن آن صبر کنید.

ذوب شیشه روشی هیجان انگیز برای استفاده از قطعات شیشه ای قدیمی و ایجاد هنرهای تزیینی و چشمگیر است. ذوب شیشه به یک کوره معمولی یا مایکروویو، پروفیل پخت و چند دستکش مقاوم و مقاوم در برابر حرارت نیاز دارد. اگر در مورد ذوب شیشه جدی هستید، به کنترلی نیاز دارید که با یک کوره معمولی ارائه می شود، اما اگر تازه شروع کرده اید، با یک کوره مایکروویو این کار را انجام می دهد. کوره های مایکروویو یک جایگزین آسان و ارزان برای ساخت جواهرات کوچک هستند.

استفاده از کوره مایکروویو

 1. کاغذ فیبر کوره را به اندازه اتاقک برش دهید. کاغذ فیبر روی قفسه کوره می‌نشیند و همان چیزی است که شیشه روی آن قرار می‌گیرد تا ذوب شود. کاغذ فیبر کوره از چسبیدن شیشه ذوب به پایه عایق کوره جلوگیری می کند.
 2. شیشه را روی کاغذ فیبر روی پایه کوره قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که شیشه در هیچ نقطه ای از لبه کاغذ عبور نکند و به پایین، بالا یا دو طرف کوره مایکروویو برخورد نکند. اگر شیشه برای کوره مایکروویو خیلی بزرگ است، باید با استفاده از کاتر شیشه، آن را به قطعات کوچکتر برش دهید.
 3. پایه کوره را داخل مایکروویو قرار دهید. پایه کوره را روی سینی روتاتور قرار دهید. بررسی کنید که کاغذ فیبر و شیشه هنوز در جای مناسب خود قرار دارند.

در برخی از مدل‌های مایکروویو، سینی چرخان می‌تواند در حین کار بلرزد یا کمی جابجا شود. این کار باعث حرکت شیشه می شود و ممکن است فرآیند پخت را مختل کند. در این صورت سینی روتاتور را از مایکروویو خارج کرده و کوره را در مرکز مایکروفر قرار دهید. با این حال، سینی روتاتور موثرتر است، زیرا به توزیع گرما و ذوب یکنواخت شیشه کمک می کند.

4. پایه کوره را با درب بپوشانید. درب را با دقت روی پایه کوره در مایکروویو قرار دهید. مراقب باشید که پوشش سیاه در داخل درب بسیار ظریف است و در صورت ضربه خوردن می تواند ترک بخورد. پوشش سیاه یک ماده حساس کننده دمای بالا است که انرژی مایکروویو را جذب می کند. ترکیب پوشش سیاه در بین کوره‌ها متفاوت است، اما معمولاً ترکیبی از گرافیت و اکسید آهن

5. مایکروویو را بین 3 تا 12 دقیقه روشن کنید. مدت زمانی که طول می کشد تا شیشه ذوب شود به اندازه کوره مایکروویو، ترکیب شیشه و وات مایکروویو بستگی دارد. به طور کلی هرچه وات مایکروویو کمتر باشد، زمان پخت طولانی تر خواهد بود.

6. یک راه خوب برای تشخیص کامل بودن فرآیند پخت این است که مراقب درخشش زرد در بالای کوره باشید. درخشش از قرمز، نارنجی، به زرد در طول فرآیند پخت تغییر می کند که نشان دهنده ذوب شدن شیشه است.

7. قبل از باز کردن، کوره را به مدت 40 دقیقه بسته نگه دارید. هنگام باز کردن کوره اطمینان حاصل کنید که حداقل یک فضای خالی 6 اینچی (15 سانتی متری) در اطراف کوره وجود داشته باشد، زیرا برای مدت طولانی بسیار گرم می ماند. هنگام باز کردن، درب کوره را وارونه قرار دهید تا از گرم شدن زیر آن جلوگیری شود. برداشتن زود هنگام درب می تواند منجر به شوک حرارتی شود که ممکن است باعث شکستن شیشه شود.

8. صبر کنید تا کوره کاملا خنک شود و دوباره از آن برای پخت شیشه استفاده کنید. استفاده مداوم از کوره بدون خنک شدن می تواند به آن آسیب برساند.

سوالات متداول ریخته گری شیشه

چه نوع شیشه ای برای ریخته گری بهتر است؟

شیشه به اشکال مختلف از جمله بیلت، کولت، ورق، فریت و غیره به فروش می رسد. فرمی که انتخاب می کنید بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد. اگر با شیشه ظریف‌تری مانند فریت کار می‌کنید، اکسیژن بیشتری وارد می‌شود و حباب‌های هوا در قطعه نهایی نمایان می‌شوند. ذوب بیلت ها حباب های هوای کمتری را به همراه خواهد داشت. برخی از هنرمندان شیشه کار، شیشه بازیافتی را انتخاب می کنند. با این حال، شما باید تحقیقات خود را در مورد انواع مختلف شیشه و ضریب انبساط آنها انجام دهید.

آیا می توان در خانه شیشه ریخته گری کرد؟

هنگامی که برای اولین بار شروع به کار می کنید، توصیه می کنیم برای آشنایی با تجهیزات و یادگیری اصول اولیه، یک کلاس برای یادگیری از یک هنرمند حرفه ای شیشه ای شرکت کنید.

ریخته گری شیشه چقدر طول می کشد؟

این بستگی به اندازه قطعه و پیچیدگی قالب شما دارد. هرچه قطعه ضخیم تر باشد، فرآیند ریخته گری دشوارتر است و مرحله بازپخت طولانی تر می شود. یک قطعه ضخیم هشت اینچی می تواند بیش از سه هفته طول بکشد تا در کوره پخت شود، در حالی که یک قطعه ضخیم یک اینچی بسیار کوچکتر حدود بیست و چهار ساعت طول می کشد.

آیا می توانید شیشه را در قالب قرار داد؟

هنگام ریخته گری شیشه در کوره، شیشه سرد را مستقیماً در قالب قرار می دهید. همانطور که دمای کوره به آرامی افزایش می یابد، شیشه به درون قالب جریان می یابد و یک جسم شیشه ای ایجاد می کند.

آیا در اجاق های خانگی میتوان شیشه ذوب کرد؟

دمای ذوب شیشه در حدود 1400-1600 درجه است و بیشتر اجاق‌های خانگی در حدود 200-250 درجه سانتیگراد بالا می‌روند، بنابراین شما نمی‌توانید شیشه را در یک اجاق معمولی خانگی ذوب کنید.

چرا شیشه بوروسیلیکات بهتر است؟

از نظر دما، حداکثر دامنه شوک حرارتی (تفاوت دمایی که می تواند تحمل کند) شیشه بوروسیلیکات 170 درجه سانتیگراد است که حدود 340 درجه فارنهایت است.

منابع

https://www.wikihow.com/Melt-Glass

https://www.researchgate.net/post/How-to-remove-the-glass-from-a-alumina-crucible

https://sciencing.com/how-to-melt-glass-with-a-torch-5730422.html

https://www.wikihow.com/Cast-Glass

https://glass-casting.com/the-glass-casting-process/

https://www.thecrucible.org/guides/glass-casting/

.https://www.artglasssupplies.com/blog/9-easy-glass-casting-steps/