ceramic محصولی از دوغاب است که به صورت خمیر در می آید و در کوره پخته می شود. در نتیجه ، محصولی با خواص عالی ایجاد می شود. مواد سرامیکی دارای خواص مکانیکی بهتر و هدایت حرارتی کمتری هستند. بنابراین از آنها در کاربردهای نسوز و پوشش استفاده می شود. پودرهای سرامیکی نانو نیز به دلیل اندازه بسیار کوچک از اهمیت بالایی در صنعت برخوردار هستند. روشهای مختلفی برای تولید پودرهای نانو وجود دارد ، مانند بالمینینگ ، ژل سل ، فریزر و غیره.

پودر سرامیک چیست؟

سرامیک ها انواع مختلفی دارند. اکسید آلومینیوم ، اکسید سیلیسیم ، اکسید زیرکونیوم و ترکیبات آنها از رایج ترین سرامیک های موجود است. همانطور که گفتیم ، پودرهای نانو کاربردهای متنوعی دارند. به عنوان مثال ، از ترکیبات سرامیکی اکسید زیرکونیوم برای کاربردهای با درجه حرارت بالا استفاده می شود. علاوه بر کاربردهای دمای بالا ، از پودرهای سرامیکی در پوشش ها نیز استفاده می شود.

به عنوان مثال ، پوشش های نانو اکسید آلومینیوم مقاومت در برابر سایش را افزایش می دهند. با این وجود هزینه تولید پودر سرامیک نانو گران است. بنابراین ، محققان به دنبال راه هایی برای تولید پودر سرامیک نانو به روشی ارزان تر هستند. به دلیل اندازه و ساختار مولکولی ، پودرهای نانو خواص ویژه ای دارند. از ویژگی های اصلی پودر نانو سرامیک می توان به مقاومت در برابر سایش ، مقاومت در برابر خوردگی ، مقاومت بالا و مقاومت در برابر شکستگی پایین اشاره کرد.

پودر سرامیک
پودر سرامیک

تولیدات

متداول ترین روش تولید پودر نانو روش Ballmilling است. در حقیقت ، در روش Ballmilling ، ذرات پودر خرد شده و با فرسایش مکانیکی متعدد به اندازه نانو تبدیل می شوند. گلوله زنی فرآیند خرد کردن و مخلوط کردن مواد با هم است. علاوه بر تولید پودر نانو سرامیک ، از این روش می توان برای مخلوط کردن پودرها نیز استفاده کرد. در این روش از توپهایی (توپهای آلومینا یا زیرکونیا) استفاده می شود که در داخل ویال گردش می کنند. با هر حرارتی که گلوله ها به پودر وارد می کنند ، اندازه پودر کاهش می یابد. پودرهای سرامیکی مخلوط ، ناشی از Ballmilling ، باید پخته شوند. برای این منظور از کوره های با درجه حرارت بالا استفاده می شود.

مزایا و معایب تولید پودر سرامیک نانو توسط Ballmilling

مزایا

  • ارزان
  • فرآیند در مقیاس بزرگ
  • فرآیند کاملاً تثبیت شده قدیمی
  • ممکن است به 2 تا 20 نانومتر برسد

معایب

  • نانوذرات نامنظم
  • معرفی نقص
  • معرفی ناخالصی های گلوله ها و مواد افزودنی فرز

تولید کنندگان پودر سرامیک نانو

بیشتر تولید کنندگان پودر سرامیک نانو در سراسر جهان چینی هستند. به عنوان مثال لیانیونگانگ و KINGDA به ترتیب تولید کنندگان عمده اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + شش =