ذرات به عنوان کوچکترین واحد پودر تعریف می شوند. اکثر پودرهای فلزی در اندازه دانه های 25 تا 200 میکرومتر وجود دارد. می توان از پودر فلز به عنوان جامد ریز تقسیم شده ، با حد اکثر اندازه کمتر از 1000 میکرومتر نام برد.

در بیشتر موارد ، پودرها فلزی هستند ، اما در بعضی موارد با اشکال دیگر مانند پلیمرها یا سرامیک ها ترکیب می شوند. پودرها  حالتی شبیه به رفتار بین جامد و مایع دارد . پودرها تحت گرانش جریان می یابند تا حفره های قالب یا ظروف را پر کنند و از این لحاظ مانند مایعات رفتار می کنند. آنها می توانند مانند گاز فشرده شوند، با این حال فشرده سازی به طور کلی برگشت ناپذیر است ، مانند تغییر شکل پلاستیک فلزات. بنابراین، یک پودر فلز را می توان به راحتی و با خواص مطلوب ماده جامد پس از پردازش، شکل داد.

پودر فلز
پودر فلز

متالورژی پودر فلز

متالورژی پودر فلز را می توان به عنوان تجزیه و تحلیل خصوصیات پودرهای فلزی، از جمله خصوصیات آنها ، ساخت و تبدیل پودرهای فلزی به اجزای مفید مهندسی تعریف کرد.

کاربردهای پودرهای فلزی کاملاً گسترده است. استفاده از آنها در متالورژی پودر منجر به محصولات مختلفی از جمله ترمیم دندان ، یاتاقان بدون روغن ، چرخ دنده های انتقال خودرو ، پرتابه های سوراخ کننده زره پوش ، تماس های الکتریکی ، عناصر سوخت هسته ای ، کاشت ارتوپدی ، قطعات ماشین آلات تجاری ، فیلترهای با درجه حرارت بالا می شود ، لنت ترمز هواپیما و … پودرهای فلزی همچنین در محصولاتی مانند رنگدانه های رنگ ، سوخت موشک ، مواد منفجره ، کاتالیزورها ، جوهرهای چاپ و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفته اند.

به دلیل افزایش سریع اهمیت متالورژی پودر ، امروزه پودرهای فلزی به مقدار زیادی تولید می شوند. چندین ماده صنعتی و مصرفی وجود دارد که به صورت پودر در دسترس هستند. این مواد شامل غلات (غلات و آرد) ، مواد معدنی ، قهوه و پودرهای فلزی است. بر اساس تناژ ، پودرهای فلزی در مقایسه با پودرهای معمولی مانند غلات و ماسه ، فعالیت نسبتاً کمی دارند. میزان مصرف جهانی پودر فلزات تقریباً به یک میلیون متر در سال می رسد. پودرهای فلزی که بیشترین کاربرد را دارند آهن و فولاد هستند که پس از آن آلومینیوم ، مس ، نیکل ، تنگستن و غیره قرار می گیرند.

روش های تولید پودر فلز

پودرهای فلزی را می توان با اتمیزه سازی گاز یا سنگ زنی تهیه کرد و سپس با استفاده از طبقه بندی کننده های دینامیکی برای دستیابی به توزیع دقیق اندازه ذرات طبقه بندی کرد. برای تولید محصول از پودرهای فلزی در چندین فرآیند تلفیق استفاده می شود

 • اکستروژن
 • قالب گیری تزریقی
 • مخلوط کردن
 • تراکم
 • پختن زینتر

 مشخصات

از مشخصات اصلی پودرهای فلزی می توان به توزیع اندازه ذرات، شکل ذرات، وضعیت سطح و ساختار پودر اشاره کرد. این خصوصیات فله ای تأثیر مانند واکنش پذیری ، توانایی جریان ، قابلیت انعطاف پذیری ، تخلخل و سختی پذیری که با کوچکتر شدن اندازه ذرات بهبود می یابد.

توزیع اندازه ذرات از چند طریق برای کاربر نهایی مهم است:

 • تأثیر مستقیم بر کیفیت محصول نهایی.
 • ساده و آسان پر کردن قالب.
 • توزیع های گسترده اجازه می دهد تا فضای خالی بین ذرات بزرگتر با ذرات کوچکتر پر شود.
 • مازاد جریمه ها بر خصوصیات جریان تأثیرات منفی می گذارد
 • پخت و پز ، آلودگی محیطی ، گرما زدگی
 • متعادل سازی خصوصیات به کنترل فرآیند پویا نیاز دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =